pátek 8. února 2013

Kolegové,
nemohu si odpustit doporučení - do Divadla U stolu choďte - choďte - choďte!!!
Pan František Derfler je zárukou kvality!
I.D.
 

Vážení přátelé,


Divadlo U stolu, scéna Centra experimentálního divadla v Brně, by vám a vašim studentům chtěla nabídnout vybraná představení v měsíci březnu, která, věříme, budou pro vás a vaše studenty zajímavá a přínosná.

 

Všechny tyto inscenace jsou vstřícně přijímány mladými lidmi. Mezi představiteli jednotlivých rolí jsou rovněž mladí a jejich přístup k látce přirozeně otevírá cestu ke spontánnímu přijetí ze strany mladého publika.

 

Na inscenace máme velmi dobré ohlasy a věříme, že naše nabídka titulů, jejichž znalost ostatně patří k základnímu kulturnímu povědomí, nebude pro Vaše studenty zbytečná a těšíme se na setkání s Vámi v našem divadle.

 

 

 NEDĚLE 3.3. v 19:30 – F. M. Dostojevskij: NĚŽNÁ

Dostojevského povídky vznikají souběžně s jeho slavnými díly. Něžná je spolu se Zápisky z podzemí považována za jednu z klíčových.

V napínavém příběhu zastavárníka, bývalého důstojníka a mladé, hrdé dívky se dovídáme mnoho o lidském podvědomí, o skrytých silách našeho vlastního jednání i o složitých vazbách racionálního a iracionálního v našem nitru.

Scénář vznikl podle stále živého překladu Emanuela Frynty přímo pro Petru Bučkovou a Jana Kolaříka. Velmi důležitá je v inscenaci hudební složka, autorem hudby je Zdeněk Kluka, použity jsou též motivy z díla I. Stravinského a zhudebněné verše S. Jesenina.


Režie: Ivo Krobot

    Hrají: Petra Bučková a Jan Kolařík

 

PONDĚLÍ 4.3. v 19:30 – F. M. Dostojevskij, A. Wajda: NASTASJA FILIPPOVNA      

Nastasja Filippovna byla zavražděna. Nad jejím smrtelným ložem se setkávají dva muži: Lev Nikolajevič Myškin a Parfen Rogožin. Oba ji milovali, oběma změnila život. V dialogu plném napětí a protikladů se vracejí ke vzpomínkám na ni i ke svému vzájemnému vztahu. Příběh je dramatickou konfrontací lásky – soucitu a lásky – vášně.

 

Režie: František Derfler                                                                                                                                                                                 Hrají: Michal Bumbálek, Viktor Skála a Jana Přibylová

 

ČTVRTEK 7.3. v 19.30 Jakub Deml: ZAPOMENUTÉ SVĚTLO

 

Tragédie nenaplněné lásky básníka, kněze a prokletého člověka J. D.
V „roztočeném šrotovníku nenávisti a opovržení“ křičí, spílá a vzlyká básník svůj spor duše s tělem, srdce se světem, člověka s Bohem, jedince se společenstvím. "Vedle středověkého Tkadlečka a díla Boženy Němcové nejtragičtější česká kniha." (Roman Jakobson)

Jan Mazák byl za roli Jakuba Demla v inscenaci Zapomenuté světlo nominován na Cenu Alfréda Radoka v kategorii Mužský herecký výkon roku 2008 .


Režie: František Derfler                                                                                                                                                                                 V hlavní roli: Jan Mazák                                                                                                                                                                                 Dále hrají: František Derfler, Ilona Šumná Hájková a Sandra Riedlová

 

 

PONDĚLÍ 11.3. v 19:30  Bohumil Hrabal: PŘÍLIŠ HLUČNÁ SAMOTA

Básník Petr Král v Le monde napsal, že nikde jinde Hrabal toho neřekl tolik na tak málo stránkách.

 

Jedno z vrcholných Hrabalových děl. Balič papíru Hanťa 35 let ve svém sklepě balí starý papír a knihy: "v zemi, která patnáct generací umí číst a psát, v bývalém království, kde bylo a je zvykem a posedlostí trpělivě si lisovat do hlavy myšlenky a obrazy, které přinášejí nepopsatelnou radost a ještě větší žal, mezi lidmi, kteří za balík slisovaných myšlenek jsou schopni položit i život."

Ubíjený, nikdy však nepokořený Hanťa (Hrabal) říká dále: "Já si moho dovolit ten luxus být opuštěn, i když já opuštěný nikdy nejsem, já jsem pouze sám, abych mohl žít v myšlenkami zalidněné samotě, protože já jsem tak trochu furiant nekonečna a věčnosti a Nekonečno a Věčnost mají asi zálibu v takových lidech jako jsem já."

Po Rozvzpomínání a Tanečních hodinách třetí hrabalovská inscenace režiséra Ivo Krobota s jeho stálým týmem a oblíbenými herci, v hlavní roli s Janem Kolaříkem.

 

Režie: Ivo Krobot

V hlavní roli: Jan Kolařík                                                                                                                                                                                 Dále hrají: Pavel Zatloukal, Michal Bumbálek, Cyril Drozda, Martina Krátká, Kateřina Dostalová a Zdeněk Kluka

 

ÚTERÝ 12.3 v 19:30 – Francois Villon: TEĎ NA KRK OPRÁTKU TI VĚŠÍ

Osud F. Villona mistra svobodných umění, milovníka, pijana, tuláka, zločince a geniálního básníka v zrcadle jeho veršů.

Francois Villon – básník výsostně originální, plný vtipu a humoru (často šibeničního) i hluboké něhy, smutku a kajícné lítosti. Básník šaškovského šklebu i brutálního pohledu na rozklad a konec lidského života. Jako jeden z prvních vnáší do poezie svou podobu básníka i s jeho pocity a osudy, otevírá pronikavý pohled do hlubin své duše a svého srdce. Snad proto jsou verše tohoto zběhlého klerika, tuláka, zločince a geniálního básníka prvního z prokletých i po téměř šesti stech letech stále srozumitelné pro každou generaci.

Inscenace Divadla U stolu je pokusem o jevištní tvar spojující slovo, zpěv a tanec ve svého druhu jevištní báseň, která chce být jakýmsi tancem života a smrti, v němž se fragmentárně zrcadlí jednak Villonův osud, jednak jistá obecnější témata, jež se objevují v jeho poezii. Jde o témata prastará, známá dávno před ním: láska, pomíjivost, stáří, smrt, věčné podoby lidského údělu. Francois Villon je dokázal uvidět neotřelým pohledem. Dokáže se jim „smát v pláči“ a „doufat v zoufalství“; na hrobě tančí veselí Blázni, zpod šaškovské čepice se na nás dívá prázdnými důlky Smrt.


Režie: František Derfler                                                                                                                   

Hrají, tančí a zpívají: Lubomír Stárek, Simona Zmrzlá/ Alžběta Vaculčiaková, Lucie Schneiderová/ Kateřina Dostalová, Ladislav Odrazil/ Jiří M. Valůšek  

 

 

 Pro pro vás a  vaše studenty nabízíme zvýhodněné hromadné vstupné !!!!

Vstupenky lze rezervovat či objednávat na e-mailu: dus@ced-brno-cz nebo na tel.: 542 123 420 nebo mobil: 604 969  724

 

V případě, že vás některý titul zaujme natolik, že nechcete čekat až na březnový termín, níže ještě nabízím poslední termíny únorové, na které lze ještě zakoupit vstupenky

 

STŘEDA 13.2. v 19:30 – Francois Villon: TEĎ NA KRK OPRÁTKU TI VĚŠÍ

PÁTEK 15.2. v 19:30 F. M. Dostojevskij: NĚŽNÁ

NEDĚLE 17.2. v 19:30 – F. M. Dostojevskij, A. Wajda: NASTASJA   FILIPPOVNA

PONDĚLÍ 18.2. v 19:30 – MEČ I RŮŽE

PONDĚLÍ 25.2. v 19:30 – Ingmar Bergman: PO ZKOUŠCE

ČTVRTEK 28.2. v 19:30 – Francois Villon: TEĎ NA KRK OPRÁTKU TI VĚŠÍ

 

Těšíme se na vaši návštěvu v našem divadle

 

                                               vaše

                                                                                                                      www.divadloustolu.cz

Žádné komentáře:

Okomentovat